תוצאות צ'אנס מיוחדות שעזרו להכות אלת הסטטיסטיקה | סמארט

אנא סובבו למצב אנכי

הגרלת צ’אנס קצת יוצאת דופן – איך להכות את הסטטיסטיקה?

19/06/2013
ע״י PlaySmart

כידוע, משחק הצ’אנס הוא מהמשחקים בעלי סיכויי הזכייה הגבוהים ביותר. יחס של 1:2.4 לזכייה בפרס כלשהו (נראה אתכם מוצאים קזינו עם יחס זכייה יפה כל כך); יחס של 1:4,096 בפרס הראשון. ללא ספק, זה מה שהופך הגרלות צ’אנס לכל כך אהובות. וזה מה שהופך מאות אלפי משתתפים לחלק מהחגיגה, ממש מידי יום.

מסתבר שישנם ימים שבהם החגיגה הזו עולה על כל דמיון. חגיגה שבה סכומי הכסף שמחולקים לזוכים, עולים גם על ההערכות של מפעל הפיס, אשר מפעיל את ההגרלה. לעיתים, זה קורה סתם בשל צירוף מקרים מיוחד, יום מוצלח של המנחשים וכדומה. ולפעמים, זה קורה משום שההגרלה מנצחת את הסטטיסטיקה.

יום אחד,  קרה המקרה הנדיר, שמתרחש אחת לכמה זמן – אך נחשב למאוד חריג: המכונה אשר מגרילה את מספרי וצירופי הגרלת הצ’אנס, העלתה את המספר המאגי כמעט, 9999.

chance5

מעט מאוד תוצאות צ’אנס מתקבלות בצירוף ספרות כזה, והפעם זה קרה. ושלא תחשבו שהעניין לא נוצל עד תום. שלל המנחשים זכו בעקבות הצירוף הבלתי ייאמן בסכום כולל של 2.6 מיליון שקלים. חשוב להבין: מדובר בהגרלה אחת מתוך שבע שנערכו באותו יום, אחת מתוך ארבעים באותו שבוע.

איך זה קורה?

מבחינת הצירוף שעלה בגורל, אין הרבה מה להסביר: מדובר בשיטה מורכבת מסוימת אשר ‘מחליטה’ על הצירוף שיעלה בגורל. גם אנשי מפעל הפיס בעצמם לא יכולים לשלוט בזה, כפי שיוסבר בהמשך.

העניין המסקרן הוא דווקא כמות האנשים אשר הצליחו לנחש את המספר הקוסמי הזה. האם הייתה להם הרגשה פנימית שהפעם זה המספר שיעלה בגורל? ככל הנראה, לפחות אצל רוב המנחשים, ממש לא. כאן פעל כוח אחר: כוח ההרגל.

בכל ההגרלות הממלכתיות, ישנם אלפי מנחשים שמתעקשים לבחור באותם מספרים ובאותו צירוף בכל פעם מחדש. יש כאלו שיבחרו בצירוף שמסמל את תאריכי ימי ההולדת של משפחתו, אחרים יבחרו במספר הטלפון שלהם. ואחרים – במספר מיוחד, כמו 9999.

כך זכו לא מעט אנשים בפרס הראשון בהגרלה

מבחינת מפעל הפיס, אפשר לומר לכאורה שמדובר בהפסד עצום: סכום הפרסים שחולקו בהגרלה הזו היה, כאמור, 2.6 מיליון שקלים, בעוד הרווחים של המפעל עמדו על 600 אלף שקלים בלבד. אבל, גם אנשי מפעל הפיס יודעים שהגרלות כאלו יכולות להתרחש אחת לכמה זמן. גם שם, כמו כולנו, מברכים את הזוכים ומזמינים את כולם להשתתף בהגרלות הצ’אנס הבאות. 

Vertical Sliding Text