השתתפות בהגרלה ממלכתית או השקעה בסטארט-אפ? — פליי סמארט

אנא סובבו למצב אנכי

השתתפות בהגרלה ממלכתית או השקעה בסטארט-אפ?

checkmark

אומת הסטארט-אפ. ככה קוראים לנו, למדינת ישראל, בהרבה מקומות בעולם וגם כאן אצלנו. ולא לחינם: כמות הסטארט-אפים המוצלחים שיצאו מכאן, חלקם שינו את העולם לא מעט ונרכשו על ידי החברות הגדולות ביותר, היא עצומה. במיוחד בהתחשב בעובדה שיש כאן בקושי שמונה מיליון אזרחים.

 אבל מה שנראה מבחוץ כמו משהו בטוח, הוא הרבה יותר קשה מבפנים. נדמה לכם שכל סטארט-אפ שמוקם מביא אחריו מיליונים? חושבים שאם יש לכם רעיון, גאוני ככל שיהיה, זה מספיק? ממש לא. על כל מיזם שמתפרסם, מצליח וגורף מיליונים, יש עשרות ואולי מאות שלא עושים זאת. המקרים הקשים נגמרים בהפסדים לא קלים. וזה קשה.

 למעשה, ההחלטה על השקעה בסטארט-אפ – רוב הסטארט-אפים יוצאים לדרך בזכות משקיעים כאלו ואחרים שמאמינים ברעיון ומקווים לזכות ברווחים בהמשך – היא הימור לא קטן. אי אפשר לדעת, בתחילת הדרך, האם רעיון מסוים יצליח. אף אחד לא הבטיח לאנשי Waze, למשל, שהם יימכרו ביותר ממיליארד דולרים לגוגל הענקית. גם לא בעשרה דולרים.

 כאן נשאלת השאלה: האם ההשקעה בסטארט-אפ היא דבר בטוח יותר מאשר, למשל, מילוי טופס לוטו? או, לדוגמא, טופס טוטו? הרי זכייה בפרס הראשון באחת מההגרלות הממלכתיות הללו יכולה להסתכם בכמה מיליונים טובים, שווים בדרך כלל למה שמקבלים המשקיעים מסטארט-אפ ממוצע.

אז למה להשקיע? למה לא לבזבז הרבה פחות כסף על הגרלה ממלכתית, ולהסתכן הרבה פחות אם הכסף הזה לא מוליד דבר בסופו של תהליך? הרי על טופס לוטו או טוטו מוציא מנחש כמה מאות שקלים במקרים החריגים. עבור רבים זה נשמע כמו דבר עדיף.

 נכון, השקעה בסטארט-אפ היא יותר הגיונית. הרי שם אתה יודע לקראת מה אתה הולך, אתה מבין את הרעיון ומשקיע במשהו שבחנת היטב. בהגרלות הממלכתיות, סומכים בעיקר על המזל. מצד שני, גם בהשקעות בעולם ההייטק יש הימור לא קטן והסתמכות על המזל – המזל שהרעיון אכן יתפוס.

ולכן, לא מעט משקיעים משווים בין שני האפיקים הללו לפחות מבחינה אחת: הסיכויים לזכות או לקבל את כמות הכסף היפה הזו, שתסדר את המשקיע (כאן או כאן) לשנים רבות. כן, בשני המקרים מדובר, לפחות לטענת מי שמעורה בתחום ההשקעות, בסיכויים דומים.

כמובן שאיננו קובעים כאן מה עדיף לעשות וכמובן שלכל אפשרות יש את היתרונות שלה. במובנים רבים, אין שום קשר בין השניים ולכן חשוב לא להעניק לשאלה שבכותרת משמעות רבה יותר. זהו רק ניסיון להביט על עולם ההשקעות הסקסי והמושך בצורה אחרת, מעניינת ושונה ממה שאנחנו שומעים בדרך כלל.

שתף

הצטרפו לסמארט ותתחילו לשחק חכם!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

*בעצם מילוי ושליחת פרטיי שלעיל אני מאשר לסמארט להעביר לי תזכורת לעניין מימוש ההטבה, לרבות באמצעות מסרון.
למשחקים נוספים: טוטולוטוצ'אנסווינר

עד היום לקוחות סמארט זכו ב:

167,976,536
לקוחות סמארט? הכניסה מכאן